-چوب بلوط (سخت و محكم):

مناسب برای روكش گیری (با عرض كمتر از ۱mm)، بشكه سازی، پاركت سازی، كف پوش ساختن تخته هایی كه بر روی سقف خانه ها در مناطق پر باران نصب می شوند، (مقاوم در برابر رطوبت و به كارگیری در اسكله سازی و بنادر، استفاده در انواع مبلمان، كتابخانه، میز و صندلی و… ساخت تراورز (چوب های نصب شده در زیر ریل راه آهن)، ساخت دسته افزار و وسایل، استفاده در ساخت واگن و كشتی سازی و همچنین به عنوان تیرهای شبكه مخابراتی (بعد از اشباء شدن چوب) كاربرد دارند.

۲-چوب راش:

چوبی است نیمه سخت و سنگین و خوشتراش با قابلیت تورقی بسیار مناسب، مناسب برای روكش گیری الوارگیری، پاركت تراورز، تخته چند لایه، صنایع مبلمان (به خصوص مبلهای خمیده)، قایق سازی.

۳- چوب افرا:

چوبی است سخت، سنگین، راست تار، خوشكار، سبك و شكننده و قابل تورق و مناسب برای صنایع كف پوش و روكش سازی، ساخت تخته چند لایه، قالب كفش، ساخت لوازم مهندسی، پوشش سطوح بزرگ، دیوار ها و رویه میزها و تخته خرده چوب، قابلیت كنده كاری و ظریف كاری، مجسمه سازی، مبلمان و خراطی.

۴- چوب ملچ:

از جمله چوب های زیبا، خوش نقش و دكوراتیو ایران می باشد. در درجه اول مناسب برای صنایع روكش سازی می باشد، همچنین ساخت تخته چند لایه، درهای ماسیو (چوب خالص)، ادوات ورزشی و خراطی پایه ها و نرده ها كاربرد دارد. ملچ چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت، راست تار و خوشكار با قابلیت تورق عالی است.

۵- چوب آزاد:

به دلیل وجود خاصیت ارتجاعی و ارتعاشی (الاستیسیته) در مواردی از جمله ساخت وسایل ورزشی قابل ارتجاع (تخته پارالل و بارفیكس)، پاروی قایقرانی، تخته زیر فنر اتومبیل، همچنین ساخت وسایل موسیقی (سنتور) كاربرد دارد. آزاد چوبی سنگین و با دوام است.

۶- چوب صنوبر و تبریزی:

چوبی راست تار، نیمه سبك و خوشكار و قابل تورق است كه به عنوان تیرهای مخابراتی، تیر ساختمانی، كبریت سازی، ساخت وسایل كشاورزی، جعبه سازی و ساخت قفسه بندی كاربرد دارد و كاغذ سازی و تبریزی برای سنبه كاری مناسب است.

۷- چوب گردو:

چوبی نیمه سبك و نیمه نرم، قابل تورق، راست تار، خوشكار و بسیار بادوام است. چوبی است با مقبولیت جهانی بارگه ها و نقش و نگار بسیار زیبا، صیقل پذیر و همگن می باشد و رنگ پذیری و قابلیت كنده كاری خوب داشته و در صنایع مبلمان گران قیمت، ساخت پاركت، قنداق تفنگ، روكش سازی، مجسمه سازی، ابزار آلات موسیقی و… پوست گردو در صنایع رنگ رزی و برگ آن خاصیت ضد عفونی كنندگی دارد.

۸- زبان گنجشك (ون):

چوبی محكم، قوی، بادوام، نسبتا ارزان با خاصیت الاستیكی زیاد كه كم پیچ بر می دارد و در ساخت چهار چوب و درب، ساز ویلن، روكش و ساخت وسایل ورزشی (چوب اسكی) به كار برده می شود. (كرم مایل به قهوه ای)

۹- چوب ممرز:

در ایران گسترده گی زیادی دارد و چوبی مقاوم و با دوام سخت و سنگین است كه به عنوان تراورز و تیرك های معادن زغال سنگ، زغال گیری، ساخت واگن و همچنین در ساخت كاغذ كاربرد دارد. مقاوم به سایش است.

۱۰- توسكا:

چوبی سبك، نرم، راست تار، خوشكار، زیر بافت و قابل تورق می باشد كه در تخته چند لایی مخصوصا لایه های وسطی، جعبه سازی، مدل سازی، اسكلت مبلمان كاربرد دارد.

۱۱- نمدار (زیسنون- زیر نون):

جهت ساخت روكش، تخته چند لایه، مجسمه سازی، خمیر كاغذ، ساخت وسایل تزئیناتی، مداد سازی و كارهای ساختمانی كاربرد دارد.

۱۲- چنار:

چوبی سخت و راست تار، كم دوام، با قابلیت میخ خور خوب، در ساخت مبلمان و غربال، روكش سازی و همچنین ستون معابد و مساجد كاربرد دارد. پرداخت پذیر و با برش بدون پودر. (كارهای ظریف)

۱۳- چوب ساج:

چوبی سنگین، روغنی، خوش تراش و زیبا كه از آن در ساخت مجسمه های چوبی استفاده می گردد.

۱۴- چوب كاج:

چوبی نرم، راست تار، سبك كه كم دوام است و زود می پوسد، و از آن برای ساخت جعبه، مبلمان و همچنین كاغذ سازی استفاده می شود.

۱۵- چوب گلابی (امرود):

چوبی سخت و مقاوم با دوام، راست تار، صاف،سنگین كه در ساخت ابزارهای چوبی دقیق (مانند خط كش)، قاب سازی و ادوات چوبی وهمچنین در ساخت مهر (مهر قالب پارچه قلمكار) به كار می رود.

۱۶- چوب آبنوس:

چوبی بسیار سخت و سنگین بوده كه دارای استحكام فراوان می باشد لذا كم یاب و گران می باشد و از آن در ساخت خاتم (به عنوان مثلث های سیاه رنگ) استفاده می شود.

۱۷- چوب توت سفید:

چوبی سخت، سنگین، راست تار و بادوام است كه در ساخت روكش، ابزار چوبی منزل، خاتم كاری و ساخت سازهای موسیقی كاربرد دارد.

۱۸- چوب سرو:

چوبی بسیار نرم و سبك كه به آسانی قابل كار كردن و رنگ آمیزی می باشد و از آن بیشتر برای پوشش داخلی دیواره ها در كابین و ساختمان استفاده می شود. (قرمز مایل به قهوه ای)

۱۹- نارون:

چوبی محكم، سنگین، مناسب برای هوای مرطوب با نقوش زیبا كه از آن اغلب روكش تهیه می كنند و به علت خاصیت خم پذیری برای كارهایی كه پیچاندن چوب لازم باشد به كار می رود.

۲۰- چوب ارسی:

چوبی سخت، معطر، محكم و قوی كه به آسانی خم می شود و زود می پوسد برای مبلمان سازی كاربرد داشته و برای خراطی بسیار مناسب است.

۲۱- چوب انجیلی:

بسیار سخت با وزن مخصوص بالاست شكننده بوده و برای ستون معادن و تونل ها و اشیاء مقاوم به سایش (قرقره، دوك نخ ریسی، پاشنه كفش) به كار می رود.

۲۲- چوب شمشاد:

از چوب های بسیار سخت، متراكم و سنگین و بادوام كه در ساخت صنایع دستی و ادوات مهندسی لوازم خانگی كاربرد دارد.

۲۳- ماهون:

چوبی نیمه سخت و نیمه مستحكم با سنگینی متوسط كه از آن برای ساخت مبلمان گران قیمت استفاده می شود. از جمله زیباترین چوب های جهان است.

۲۴- سرخدار:

چوبی سخت و سنگین و مقاوم در برابر حشرات كه در منبت كاری، قایق سازی و مصنوعات تزئینی كاربرد دارند.

منبع:www.wood-paper.ir