تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم | Stone Paper

کاغذ سنگ (که با اسامی دیگری مثل کاغذ سنگی، کاغذ آهک یا کاغذ معدنی نیز نامیده می شود ) ، یک پدیده شگفت انگیز در صنعت چاپ ، نشر و تبلیغات می باشد . ماده اولیه کاغذ سنگ ، اساسا پودر سنگ بوده لذا دیگر نگران قطع درختان برای تهیه کاغذ و اثرات مخرب آن بروی محیط زیست نمی باشیم.

در فرآیند تولید کاغذ سنگ نه تنها از آب استفاده نمی شود ، بلکه به خاطر سفید بودن مواد اولیه نیاز به استفاده از سفید کننده ها در تولید آن نبوده و در نتیجه آلاینده ها به محیط زیست ما اضافه نخواهد شد. این کاغذ علاوه بر مزایای زیست محیطی دارای یک سری ویژگیهای منحصر به فرد دیگر هم می باشد که در زیر با آن آشنا می شوید.

از خواص آن ضد آب بودن ، مقاومت در برابر پارگی، جلوه ی جادویی رنگها بر روی آن و در نهایت برگشت پذیری آن به خاک طی دوره بازیافت کوتاه مدت عنوان می گردد. این کاغذ با اخذ نمایندگی از شرکت stoneage packaging کانادا به صورت انحصاری و برای اولین بار به ایران وارد گردیده است.

1. ضد آب بودن : کاغذ و حتی چاپ انجام شده روی آن هیچ تأثیری از مجاور بودن و یا غوطه ور شدن درون آب نخواهد گرفت.

2. مقاومت در برابر پاره شدن : کاغذ سنگ بسیار مقاوم در برابر پارگی بوده و از این لحاظ میتواند در بعضی از کاربردها جایگزین کاغذ های پلاستیک باشد.

3. 100 % تهیه شده از سنگ ، بدون استفاده از چوب درختان

4. لطافت و زیبایی خیره کننده

5. قابلیت برگشت پذیری به محیط زیست

6. ضد جویده شدن توسط جوندگان

7. سازگاری کامل با کلیه ماشین های چاپ افست

8. هماهنگ با کلیه مرکب ها و حلال های قابل استفاده در ماشین های چاپ افست

9. قابلیت خشک شدن مرکب بروی کاغذ بلافاصله پس از خارج شدن از ماشین چاپ و بدون نیاز به امکانات اضافی جهت تحقق این موضوع

10. عدم تأثیر پذیری از دمای محیط که یکی از مشکلات اصلی در جهت ایجاد چاپ با کیفیت می باشد.

11. مقاوم در برابر آتش سوزی

12. عدم وجود هالوژن ها در کاغذ سنگ

مزایای | stone paper

از جمله مزیت‌هایی که در این طرح وجود دارد میتوان به حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب جنگل‎ها اشاره کرد. همچنین برای راه‌اندازی و تولید کاغذ از جنس سنگ سرمایه‌گذاری بسیار پایین تر(درمقایسه با کاغذهای سلولزی) مورد نیاز بوده و آب و برق کمتری استفاده می‌شود. قیمت تولید محصولات یکی از مواردی است که برای تولیدکنندگان بسیار با اهمیت می‌باشد. در محصول مورد نظر قیمت تمام شده نسبت به کاغذهای سلولزی بسیار کمتر بوده(تقریبا نصف) و بیانگر این است که صنعت ساخت کاغذ از سنگ از جمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی محسوب می‌شود.