معرفی استانداردهای پرکاربرد در صنایع چوب و کاغذ

TAPPI

به عنوان یک سازمان بین المللی غیرانتفاعی متشکل از بیش از ۱۴۰۰۰عضو از مهندسان، دانشمندان، مدیران، دانشگاهیان و دیگر افراد مرتبط با موضوعات خمیرکاغذ و محصولات کاغذی است. علاوه بر صنعت کاغذ، شامل اعضای دیگری در زمینه های مقوای کنگره ای، صنایع بسته بندی، محصولات لایه ای، چسب ها، محصولات پوششی یا اندود و محصولات اکستروژنی است. این موسسه در سال ۱۹۱۵ تحت عنوان انجمن فنی صنایع خمیر و کاغذ تاسیس شد. انتشارات تاپی شامل استانداردها، کتاب، مقالات، رویدادهای جاری و اطلاعات کارشناسی است. تاپی به افراد واجد شرایط بورس تحصیلی ارائه می کند.

ASTM

انجمن آمریکایی آزمون و مواد، یک موسسه استاندارد بین المللی است که استانداردهای آن طیف وسیعی از مواد را پوشش می دهد که از آن جمله استانداردهای مربوط به محصولات چوبی و کاغذی را می توان نام برد. به عنوان مثال، استانداردهای مربوط به چوب، ابزاری هستند جهت ارزیابی و آزمون خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی انواع گونه های چوب و محصولات چوبی نظیر الوار، تخته، الیاف چوبی، مواد حفاظتی چوب، چوب مهندسی شده و ..

EN

کمیته اروپایی استاندارد (CEN)، یک سازمان غیر انتفاعی است که ماموریت آن ترویج اقتصاد اروپا در تجارت جهانی و ایجاد رفاه و حفظ محیط زیست شهروندان اروپایی را دارد و از طریق ایجاد یک زیرساخت کارآمد برای ایجاد، توسعه، نگهداری و توزیع مجموعه منسجم از استانداردها و تعریف مشخصات، این ماموریت را انجام می دهد. برخی از استانداردهای تعریف شده توسط این سازمان، که با پیشوند EN ارائه شده اند شامل صنایع چوب و کاغذ می شود.

ISO

سازمان بین المللی استانداردسازی که در ژنو سوئیس قرار داشته و به نام ایزو شناخته می شود. این سازمان غیردولتی در سطح وسیع به وضع استانداردهای کلی و جزئی برای هماهنگ کردن استانداردهای متفاوت جهانی می‌پردازد.

AWPA

انجمن آمریکایی حفاظت چوب یک موسسه غیر انتفاعی است که به صورت داوطلبانه استانداردهای مربوطه در زمینه حفاظت چوب و محصولات چوبی را منتشر می کند.

ANSI

موسسه ملی استاندارد آمریکا که در سال ۱۹۱۸ ایجاد شده است، استانداردهای فراوانی را تعریف می کند که در زمینه محصولات چوبی و کاغذی نیز فعال است.

DIN

موسسه استاندارد آلمان که در برلین قرار دارد و در سال ۱۹۱۷ تاسیس شده است. این موسسه استاندارد قدیمی از سال ۱۹۱۷ آغاز به کار کرده‌است و استانداردهای آن امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با بیش از ۳۰٬۰۰۰ عنوان استاندارد تقریباً تمامی جوانب تکنولوژی را در بر می‌گیرد.

SCAN

استانداردهای اسکاندیناوی خمیر، کاغذ و تخته که روش های آزمونی آن ، توسط PFI، KCL و STFI-Packforsk

منتشر و پیشنهاد می گردد و در زمینه صنایع خمیر، کاغذ و تخته در کشورهای فنلاند، نروژ و سوئد فعالیت می کند.

PAPTAC

انجمن فنی خمیر و کاغذ کانادا که در سل ۱۹۱۵ تاسیس شده است. این انجمن در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰۰ عضو از افراد شاغل در صنایع خمیر و کاغذ، سازمان های تحقیقاتی خصوصی یا دولتی، دانشگاه ها، ادارات دولتی، شرکت های مشاوره، و شرکت های تولیدکننده ماشین آلات صنایع خمیر و کاغذ، دارد.

ABNT

انجمن برزیلی استانداردهای فنی که یک موسسه غیر انتفاعی است و در سال ۱۹۴۰ تاسیس شده است.

ANFOR

انجمن AFNOR و شرکتهای تابعه آن با بیش از ۸۰ سال سابقه، یک گروه بین المللی است که با هدف خدمت به منافع عمومی و توسعه اقتصادی تشکیل شده است و فعالیت های آن حول ۴ محور استاندارد، انتشارات، صدور گواهینامه و آموزش متمرکز شده است.

BSI

موسسه استاندارد انگلستان که ارائه دهنده خدمات تجاری چند ملیتی است و به طور مشخص در زمینه خدمات ارائه استاندارد و موارد مربوط به آن فعالیت می کند. مقر آن در شهر لند است و در سال ۱۹۰۱ تاسیس شده است.

سازمان ملی استاندارد ایران

که استانداردهای مربوط به صنعت چوب و کاغذ در زیر مجموعه کمیته ملی استاندارد چوب و فراورده های آن تهیه و تدوین می شود. استانداردهای مورد نظر از داخل سایت سازمان . بخش کمیته ملی استاندادر چوب قابل دانلود هستند.